Patrioto! Napisz i opublikuj swój artykuł Dodaj zdjęcia i filmy Zostań Lokalnym Patriotem24 Załóż konto! Publikuj!


„Galaktyczny dziobak” będzie jeździł przez Gliwice

„Galaktyczny dziobak” będzie jeździł przez Gliwice

Dobre wieści dla podróżnych – prace przy modernizacji dworca PKP idą pełną parą i wszystko wskazuje na to, że zostaną ukończone w terminie.

 


Co więcej, od grudnia komfort jazdy się zwiększy, a czas podróży skróci – na tory gliwickiego dworca wjedzie Pendolino.
Dotychczas podróż do stolicy pociągiem ekspresowym „Górnik” trwała około 3,5 godziny. Pod koniec roku znacznie się skróci – zamiast „Górnika” podróżnych będzie woził pociąg Express InterCity Premium Pendolino. Dokładny czas przejazdu poznamy, gdy zostanie opracowana siatka połączeń.


– Pendolino osiąga prędkość do 200 km/h. Na torach między Gliwicami a Katowicami, osiągnie prędkość do 100 km/h. Czas podróży z pewnością się skróci i jesteśmy przekonani, że będzie atrakcyjny dla podróżnych – zapewnia Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity.


Ostatni modernizowany fragment torów, na odcinku Chorzów Batory – Katowice, zostanie oddany do użytku w listopadzie. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów poznamy w połowie grudnia, a ceny biletów w połowie listopada 2015 r.


Tymczasem na placu budowy gliwickiego dworca kolejowego praca wre. Kładka, która umożliwiała podróżnym przedostanie się na perony, została już zdemontowana. Teraz robotnicy zajęli się  przejściami pod torami, montażem konstrukcji wiaty, układaniem kabli teletechnicznych i energetycznych oraz pracami ziemnymi. Trwają też prace przy  budowie drugiego przejścia pod torami, które przed remontem łączyło wszystkie perony.


– Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Kładka bardzo ułatwiła nam pracę, ponieważ mogliśmy bardziej efektywnie prowadzić prace budowlane z wyłączeniem peronów. Obecnie trwają prace związane z montażem konstrukcji wsporczych pod wiatę peronową, układana jest dalsza część krawędzi peronowych peronu 2 i 3 oraz prowadzone są prace w otwartym dla podróżnych przejściu pod torami od strony zachodniej stacji. Do końca tego roku zakończymy prace przy przebudowie peronów 1, 2 i 3. Peron 4 zostanie oddany do użytku w czerwcu 2016 roku. Tory stacyjne i peronowe ( dla peronów nr 1, 2 i 3 ) będą gotowe do końca listopada tj. do  czasu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2015 r. – mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Dla podróżnych przygotowano już przejście pod torami łączące peron 1 z peronem 4 i dalej z peronu 4 do ul. Tarnogórskiej na Zatorze. Do tunelu wchodzi się od strony dawnego dworca  PKS. Zgodnie z harmonogramem przebiegają również prace w budynku dworca. Robotnicy pracują obecnie nad konstrukcją wewnętrzną obiektu, stropami i izolacją fundamentów.


Przebudowa dworca ruszyła z początkiem roku. To wspólne przedsięwzięcie Polskich Kolei Państwowych S.A. i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Koszt modernizacji infrastruktury kolejowej stacji wyniesie ponad  100 mln zł, a budynku dworca – 35 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.


Fot. PKP
UM Gliwice


Komentarze

Podobne informacje

[VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne

[VIDEO] Coraz mniej spalin pod oknami - logistyka stawia na pojazdy elektryczne

2026-06-15 07:58:32

Zdaniem przedstawicieli branży logistycznej niskoemisyjne dostawy przesyłek są jednym z wiodących trendów, który będzie zyskiwał na znaczeniu. Firmy inwestują w elektryczne pojazdy i nowe rozwiązania dla logistyki miejskiej, chcąc ograniczać emisje i poprawiać efektywność transportu. DACHSER, który w tym roku obchodzi 20-lecie obecności w Polsce, w ubiegłym roku uruchomił w aglomeracji warszawskiej strefę dostaw realizowanych elektrycznymi pojazdami i zapowiada dalszy rozwój bezemisyjnych połączeń.

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

2026-06-10 17:20:19

Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

2026-06-10 17:20:19

Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

[VIDEO] Jeden bilet na kolej w całej Europie coraz bliżej. Trwają prace nad zwiększeniem ochrony praw pasażerów

2026-06-10 17:20:19

Komisja Europejska chce uprościć zakup biletów na podróże kolejowe realizowane przez wielu przewoźników. Dzięki nowym przepisom pasażerowie mają móc kupić jeden bilet na całą trasę – także z przesiadkami i na połączenia międzynarodowe – oraz korzystać z szerszej ochrony w przypadku opóźnień czy odwołanych połączeń. Na poziomie regionalnym takie rozwiązania działają już z powodzeniem od lat. Problemem do rozwiązania wciąż pozostaje punktualność połączeń. Polska należy pod tym względem do krajów o dobrych wynikach. Dużo gorzej jest już na przykład w sąsiadujących z nami Niemczech.

[VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?

[VIDEO] Przyszłość kolei w Polsce – jak szkoły i pracodawcy kształcą nowe pokolenie fachowców?

2025-09-26 12:45:34

W ramach projektu „Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego”, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, odbyło się spotkanie poświęcone branży transportu kolejowego.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

Ponad tysiąc pojazdów terenowych trafi do żołnierzy Wojska Polskiego

2025-09-26 12:43:15

- Kolejny dzień i kolejna umowa na sprzęt dla Wojska Polskiego podpisana z polską firmą. (...) Wybieramy to, co jest najlepsze. W tym roku jest umowa ramowa na dostawę pojazdów dla Wojska Polskiego z Siemianowic Śląskich, ale będzie także umowa wykonawcza. Przemysł zbrojeniowy musi być kołem napędowym naszej gospodarki - mówił wicepremier W. Kosiniak-Kamysz podczas podpisania umowy ramowej na ponad 1200 pojazdów LEGWAN dla armii.



2